Dear Chaperon subscribers,
we have a new year and new information for you from the Chaperon project!
Biomedical Center, Faculty of Medicine in Pilsen, Charles University, is seeking students for the following Ph.D. study topics in the doctoral study programme of Experimental Surgery:
Když vám dojde toner, zaneste ho prosím ke mně a označte svým jménem, ať vím, komu mám objednat další. Tonery se objednávají cca kvartálně, proto mějte vždy alespoň jeden záložní.
When you run out of toner, please bring it to me and mark it with your name so I know who to order more from. Toners are ordered about quarterly, so always have at least one back-up.
Kamil C. Suchánek
Příp. použijte formulář níže pro nahlášení požadavku na objednávku toneru či jiného spotřebního zboží do kopírek.
Alternatively, use the form below to submit a request for toner or other copier supplies.
Pracovníkům Laboratoře farmakogenomiky BC a Ústavu biologie LFP vychází na začátku nového roku bioinformatický článek v časopise Frontiers in Genetics (Q1 v kategorii Genetics & Heredity). Práce pojatá jako pilotní studie blíže charakterizuje umístění nejdelšího intronu v rámci sekvence lidských protein-kódujících genů. Je zpřesněna dosud známá obecná informace, že nejdelším intronem bývá u eukaryotních organismů první intron, případně některý z intronů na začátku genu. Dle naší práce je takových genů v lidském genomu přibližně 60 %. Práce se dále věnuje právě genům, u kterých je nejdelší intron lokalizován až ve druhé či třetí třetině genu. Pomocí gene set enrichment analýzy se podařilo prokázat, že u některých genů existuje významný vztah mezi umístěním nejdelšího intronu a jejich biologickou funkcí. Z genů významných pro studium karcinogeneze patří mezi takové geny např. geny pro DNA repair. Práce naznačuje i možný vliv pozice nejdelšího intronu na tkáňově specifickou hladinu genové exprese. Tomuto nově formulovanému tématu se laboratoř bude dále věnovat a hledat i jeho konkrétnější napojení na další témata klinického výzkumu probíhajícího v laboratoři se směřováním k precisní onkologii.
Článek je volně k dispozici dalším výzkumníkům na adrese: Frontiers | The position of the longest intron is related to biological functions in some human genes (frontiersin.org)
V rámci projektu Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkání byl spolu s výzkumným týmem z ETH Zürich pod vedením prof. Inge Hermann publikován článek Modular stimuli-responsive hydrogel sealants for early gastrointestinal leak detection and containment v žurnálu Nature Communications (IF 14.92, Q1).
Ve čtvrtek 1.12.2022 odpoledne se v Biomedicínském centru setkalo 43 vědeckých pracovníků z laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně, laboratoře farmakogenomiky, laboratoře translační genomiky nádorových onemocnění a laboratoře kvantitativní histologie, aby si vyslechli 6 odborných příspěvků v rámci řešení projektu UNCE/MED/006: Centrum klinické a experimentální jaterní chirurgie. Následně proběhla podnětná mezioborová odborná diskuze a zasedání koordinačních pracovních skupin projektu – vyhodnocení dosavadního průběhu, plán další činnosti na rok 2023. Fotografie ze setkání si můžete prohlédnout zde.
Členky Laboratoře Farmakogenomiky (K. Šeborová, A. Spálenková a R. Václavíková) na podzim tohoto roku navštívily spolupracující laboratoř prof. Ojimi z Institute of Chemical Biology and Drug Discovery (Stony Brook University).
Pracovníci z Laboratoře farmakogenomiky právě publikovali experimentální článek v časopise Life Science Alliance (Q1 v oboru Biologie). Jedná se o dosud nejpodrobnější popis rozdílů v genetickém profilu pacientek s epitheliálním ovariálním karcinomem, rozdělených podle citlivosti vůči adjuvantní onkologické léčbě.
V rámci mezinárodní spolupráce projektů Chaperon a Inter-COST se ve dnech 12. až 15. září 2022 uskutečnilo v Plzni pracovní setkání zástupců spolupracujících výzkumných skupin. Dne 13. 9. 2022 proběhla v modré posluchárně UniMeC velice zajímavá přednáška s názvem "Dva aspekty vývoje kolorektálního karcinomu: geneticky podmíněný BMI v různých fázích života a dysfunkce střevní bariéry", kterou přednášel vážený host setkání pan doktor David Hughes.
Článek autorského týmu Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně s názvem "5-fluorouracil and other fluoropyrimidines in colorectal cancer: Past, present and future" publikovaný v prestižním časopise Pharmacology and Therapeutics (IF 13,4), je druhým nejcitovanějším článkem tohoto vysoce hodnoceného časopisu. Za dobu dvou let od jeho zveřejnění byl citován celkem 180x.
Autoři byli koncem minulého roku oceněni Cenou Akademie věd České republiky za mimořádný výsledek výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Zmíněná publikace předkládá všechny dosud známé molekulární mechanismy chemorezistence u pacientů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Zaměřuje se také na různá proléčiva 5-fluorouracilu, vyvinutá za účelem zvýšení množství cirkulujícího 5-FU a omezení jeho toxicity. Článek mimo jiné navrhuje budoucí směry personalizované terapie kolorektálního karcinomu podle nejnovějších publikovaných výsledků.
Doktorandka MVDr. Martina Grajciarová z Ústavu histologie a embryologie a z Laboratoře kvantitativní histologie Biomedicínského centra získala 11. 9. 2022 na sjezdu České anatomické společnosti mimořádné ocenění v kategorii Ceny České anatomické společnosti za nejlepší původní vědeckou publikaci mladých vědeckých pracovníků do 35 let.
Rádi bychom Vás pozvali na hostující přednášky těchto přednášejících Dr. M.M.A. Monique Verstegen, Ph.D. z Erasmus MC, Rotterdam, Netherlands, Ing. Petra Hoška, Ph.D. z LF UK, prof. Kariho Hemminkiho, který zastává na LF UK pozici ERA Chair, prof. Dr. med. Uty Dahmen z německé Fakultní nemocnice v Jeně, prof. Dr. med. Pierra-Alaina Claviena z Universitätsspital Zürich, prof. Dr. Inge Herrmann z Department of Mechanical and Process Engineering, ETH Zürich a Dr. Alexandra H. C. Anthise z Department of Mechanical and Process Engineering, Nanoparticle Systems Engineering Laboratory, ETH Zurich.
Mgr. Petr Holý, doktorand pracující v Laboratoři farmakogenomiky Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni, Univerzity Karlovy, získal první cenu za poster v postgraduální kategorii na Studentské vědecké konferenci 3. lékařské fakulty UK konané v Praze 24. května 2022.
Time and place: 28th June, 2022, 1:30 p.m., Seminar Room, Biomedical Center, Faculty of Medicine in Pilsen, the Charles University
Dear Chaperon subscribers,
we have new information for you from the Chaperon project!