Optimalizace bezsuturových spojů tkání pomocí laserového pájení publikována ve Small Methods

Laboratoř Nádorové Léčby a Regenerace Tkání se v rámci spolupráce s ETH Zürich zabývá vývojem a aplikací nových metod bezsuturových spojení tkání pomocí laserového pájení. Recentně vyšel v žurnálu Small Methods, Wiley (IF=12.4, Q1, D1) článek Nanothermometry-Enabled Intelligent Laser Tissue Soldering autorského týmu Cipolato O, Dosnon L, Rosendorf J, Sarcevic S, Zäch M, Bondi A, Liska V, Schlegel AA, Herrmann IK.

Jedná se o inovativní metodu, která umožňuje spojení tkání a uzávěry defektů bez použití klasické chirurgické sutury. Pájecí kolagenní pasta je po aplikaci aktivována laserem k vytvoření mechanicky pevného spoje. Princip metody byl vyvinut již dříve, nicméně aplikaci v praxi bránila nemožnost účinně preventovat termické poškození tkání při použití laseru. V předkládané práci je tento problém vyřešen systémem nano-termometrické dynamické regulace záření. Prezentované jak In vitro, tak předběžné in vivo výsledky na nepřežívajícím zvířeti vypovídají o slibnosti metody, kdy termické poškození tkáně bylo prakticky eliminováno.

Tato alternativní metoda ke klasické sutuře je cestou jak uzavírat defekty, které je technicky náročné ošetřit zejména kvůli přístupu v případě endoskopickách a miniinvazivních výkonů, předpokládáme implementaci do endoskopického instrumentária. Předběžné výsledky ukazují i mimořádnou těsnost a pevnost těchto spojů. což je důležitým aspektem zejména u mechanicky namáhaných tkání a u uzávěru luminálních struktur s rizikem rozvoje leaku.

obrázek č. 1

obrázek č. 2

Obrázek 1: Schematicky vlevo standardní chirurgická sutura, vpravo laserové pájení

Obrázek 2: Zleva shora chirurg provádějící laserovou anastomózu na tenkém střevě; schematická ukázka anastomózy; aplikace laseru na anastomózu; tenké střevo s jedním sbližujícím stehem; dokončená anastomóza pohled ze strany; dokončená anastomóza pohled shora; histologický řez barvený HE anastomózou odebranou ihned po výkonu; histologický řez barvený HE, odběr 2h po výkonu

 

Kontakt

Univerzita Karlova
Lékařská fakulta v Plzni
Biomedicínské centrum

alej Svobody 1655/76
323 00 Plzeň – Severní Předměstí

T: +420 377 593 810
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login

Log in to your account or Vytvořit účet