Nové poznatky rozšiřují možnosti diagnostiky kolorektálního karcinomu

Kolorektální karcinom patří mezi základní výzkumná témata týmu Laboratoře nádorové léčby a regenerace tkáně našeho Biomedicínského centra.

Po desetileté spolupráci s italskými kolegy byl publikován zásadní článek týkající se výzkumu mikroRNA ve stolici pacientů s nádorem tlustého střeva a konečníku, pacientů s polypy ve střevě a jedinců bez nádorového onemocnění. Konečný výsledek odhalil výskyt typické (jedinčné) kombinace mikroRNA u pacientů s nádorem a pokročilým adenomem. Publikovaný výsledek přináší nové poznatky a rozšiřuje spektrum neinvazivních metod pro diagnostiku a případně také sledování kolorektálního karcinomu. Autorům práce gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů.

Pardini B.; Ferrero G.; Tarallo S.; Gallo G.; Francavilla A.; Licheri N.; Trompetto M.; Clerico G.; Senore C.; Peyre S.; Vymetálková V.; Vodičková L.; Liška V.; Vyčítal O.; Levý M.; Macinga P.; Hucl T.; Budínská E.; Vodička P.; Cordero F.; Naccarati A.: A Fecal MicroRNA Signature by Small RNA Sequencing Accurately Distinguishes Colorectal Cancers: Results From a Multicenter Study. Gastroenterology. 2023 May 30;S0016-5085(23)00811-9. doi: 10.1053/j.gastro.2023.05.037.

Kontakt

Univerzita Karlova
Lékařská fakulta v Plzni
Biomedicínské centrum

alej Svobody 1655/76
323 00 Plzeň – Severní Předměstí

T: +420 377 593 810
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login

Log in to your account or Vytvořit účet