Inteligentní patche pro časnou diagnostiku anastomotického leaku, článek publikován v Advanced Science

Tento týden vyšel v žurnálu Advanced Science (IF 17.521, Q1, Decil 1) článek, který vzešel ze spolupráce naší laboratoře s výzkumným týmem z ETH Zürich pod vedením prof. Inge Herrmann.

Článek s názvem Surgical Sealant with Integrated Shape-Morphing Dual Modality Ultrasound and Computed Tomography Sensors for Gastric Leak Detection autorského kolektivu Suter B, Anthis AHC, Zehnder AK, Mergen V, Rosendorf J, Gerken LRH, Schlegel AA, Korcakova E, Liska V, Herrmann IKse zabývá jedním z našich nejdůležitějších témat, kterým je anastomotický leak jako pooperační komplikace v chirurgii gastrointestinálního traktu. V tomto výzkumu byl vyvinut patch citlivý na žaludeční šťávy s cílem jednak krýt defekty či sutury na žaludku jako nová forma ošetření lézí žaludku, zároveň odhalit případnou insuficienci tohoto ošetření v pooperačním období použitím ultrasonografie nebo CT vyšetření pomocí speciálních echogenicitu (nebo densitu) měnících částic samotného patche. Koncept se osvědčil plně funkčním v experimentu na praseti, a je tak velkým krokem na cestě k prevenci a včasné diagnostice této komplikace, která je podstatná pro minimalizaci pooperační morbidity.

Obrázek:

a. Schéma aplikace tří variant materiálů na žaludek, vpravo znázornění změny struktury materiálu při vzniku defekt

b. Tři varianty materiálu vlevo při aplikace, vpravo při aktivaci leakem. V prvním řádku makroskopický vzhled, v druhém řádku CT zobrazení, ve třetím řádku sonografický obraz

Kontakt

Univerzita Karlova
Lékařská fakulta v Plzni
Biomedicínské centrum

alej Svobody 1655/76
323 00 Plzeň – Severní Předměstí

T: +420 377 593 810
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login

Log in to your account or Vytvořit účet