Výstava našich vědců v Brně o kostech jak fungují a jak se dají nahradit

Unikátní výstavu s názvem Až na KOST!, která trvá od 4. 6. do 29. 9. 2019, připravili odborníci do Technického muzea v Brně (www.tmbrno.cz). Prostřednictvím téměř stovky exponátů výstava o stavbě, funkci a náhradách kostí představí strukturu a funkce kostí, jejich onemocnění a zejména náhrady kostí, které se používají při jejich poškození. Nejsou opomenuty ani technologické novinky v oblasti vývoje kostních náhrad. Autory expozice jsou vědci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd a z Biomedicínského centra Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy.

V první části výstavy najdou návštěvníci 14 metrů dvourozměrný model kosti, který ilustruje stavbu, složení a funkce kosti. Souvislosti mezi strukturou a funkcí kosti jsou vysvětleny pomocí histologických řezů, trojrozměrných modelů nebo originálních kreseb, vystaveny jsou i reálné lidské kosti. „Pochopení stavby a funkce kostí je podstatné pro vývoj a správné fungování kostních náhrad,“ uvedla spoluautorka výstavy Ing. Lucie Vištejnová, Ph.D., z Biomedicínského centra.

Ve druhé části expozice se návštěvníci seznámí s různými onemocněními a poraněními kostí, například se zlomeninami, různými úrazy i opotřebováním, uvidí exponáty kostí jak z antropologických, tak ze současných sbírek. Vybrané typy léčby jsou demonstrovány s využitím kostních modelů nebo celých kostlivců. Součástí jsou i prototypy kostních náhrad ukazující současné pokroky v náhradách kostí včetně 3D tisku kostní tkáně na míru pacientovi. „Ve třetí části jsou představeny různé způsoby a materiály, kterými se poškozené kosti nahrazovaly a nahrazují, a to od počátku 20. století až po dnešní nejmodernější implantáty,“ doplnil Ing. Tomáš Suchý, Ph.D., z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, spoluautor výstavy.

Výstava Až na KOST! je inspirovaná úspěšnou výstavu v Národním technickém muzeu v Praze, která se tam pod názvem „Člověk v náhradách aneb technika slouží medicíně“ uskutečnila od května 2017 do května 2018, a mezi jejímiž spoluautory také byli Tomáš Suchý a Lucie Vištejnová.

Z plzeňské Lékařské fakulty zapůjčením exponátů a histologických snímků k výstavě Až na kost! přispěli doc. RNDr. Pavel Fiala, CSc., z Ústavu anatomie, a RNDr. Alena Němečková, CSc., doc. MUDr. Mgr. Zbyněk Tonar, Ph.D. a Mgr. Tereza Kubíková, Ph.D. z Ústavu histologie a embryologie.

Kontakt

Univerzita Karlova
Lékařská fakulta v Plzni
Biomedicínské centrum

alej Svobody 1655/76
323 00 Plzeň – Severní Předměstí

T: +420 377 593 810
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login

Log in to your account or Vytvořit účet