Pracovníci Laboratoře antibiotické rezistence a aplikací hmotnostní spektrometrie v mikrobiologii reprezentovali Biomedicínské centrum na kongresu ECCMID

Pracovníci Laboratoře antibiotické rezistence a aplikací hmotnostní spektrometrie v mikrobiologii reprezentovali svými přednáškami Biomedicínské centrum na kongresu ECCMID v Kodani.

Kongres ECCMID (European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases) je největším světovým kongresem zaměřeným na problematiku mikrobiologické diagnostiky a infekčních nemocí, který se každoročně koná v jiném evropském městě. Letošní kongres se uskutečnil 25.–28. 4. 2015 v Kodani.

Ani letošní rok nebyl výjimkou v počtu přijatých a odmítnutých příspěvků. Ročně je pro prezentaci přijato pouze 30–40 % přihlášených příspěvků. Z tohoto počtu tvoří většinu posterová sdělení.

Je potěšující, že prezentace dvou pracovníků Laboratoře antibiotické rezistence a aplikací hmotnostní spektrometrie v mikrobiologii byly vybrány jako přednášky. V neděli seznámil vedoucí laboratoře Dr. Costas C. Papagiannitsis přítomné s novými přístupy detekce karbapenemáz pomocí MALDI-TOF hmotnostní spektrometrie (C. C. Papagiannitsis, V. Sudentová, R. Izdebski, O. Oikonomou, Y. Pfeifer, E. Petinaki, J. Hrabak: MALDI-TOF MS, a reliable tool for the direct detection of carbapenemase activity). V pondělí na tuto přednášku velmi úspěšně navázala Dr. Monika Dolejská se sdělením „IMP-4-producing Enterobacteriaceae from silver gulls in Australia“, v němž dokladovala, jak komplexním problémem antibiotická rezistence, včetně jejích nejzávažnějších forem, je. Ve své přednášce představila enormní výskyt producentů karbapenemáz u racků v některých lokalitách Austrálie. Molekulárně-epidemiologická analýza rovněž naznačila velkou diverzitu u izolovaných bakterií na molekulárně-genetické úrovni a příbuznost s kmeny izolovanými od lidí v Austrálii.

Obě přednášky důstojně reprezentovaly Biomedicínské centrum a prokázaly, že tým zabývající se antibiotickou rezistencí produkuje konkurenceschopný výzkum mezinárodní úrovně.

doc. Ing. Jaroslav Hrabák, Ph.D.

Kontakt

Univerzita Karlova
Lékařská fakulta v Plzni
Biomedicínské centrum

alej Svobody 1655/76
323 00 Plzeň – Severní Předměstí

T: +420 377 593 810
E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Login

Log in to your account or Vytvořit účet